logo-dark

Trafik Sigortası

 
Zorunlu trafik sigortası, kimi zaman kaskoyla karıştırılabiliyor. Her iki sigorta türü de motorlu taşıtlar için yapılsa da tamamen farklı hasarları güvence altına alıyor. Kasko, kaza durumlarında senin arabanda oluşan maddi hasarları karşılıyor. Peki, zorunlu trafik sigortası neleri karşılar? Zorunlu trafik sigortası, kaza durumunda karşı tarafa verdiğin zararları karşılıyor. Kaza durumunda çarpan aracın trafik sigortası yoksa ortaya çıkan maddi hasarların tümü, kazaya yol açan aracın sahibi tarafından ödeniyor. Bu sebeple de araç sahibi olan herkesin zorunlu trafik sigortasını geciktirmeden yaptırması büyük önem taşıyor.
 
Zorunlu trafik sigortası genel şartları, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca belirleniyor ve aracını sigortalatmak isteyen tüm taşıt sahiplerinin bu şartlara uyması gerekiyor. Yasa gereğince, geçerli bir sigortası bulunmayan araçların trafiğe çıkmasına ve muayene işlemi yaptırmasına izin verilmiyor. Bu sebeple de poliçesi sona eren araçlar, denetime yakalanmaları durumunda para ya da trafikten men cezalarıyla karşılaşıyor. Trafik sigortası hasar karşılama şartları ise seçtiğin poliçeye göre değişiyor.
 
Araç zorunlu trafik sigortası, temel olarak karşı tarafın gördüğü hasarları karşılıyor. Poliçe içeriğine göre karşı tarafın aracına verdiğin maddi hasarı, üçüncü şahıslara verdiğin bedensel zararı ve doğacak hukuki süreçlerin masraflarını sigortandan karşılayabilirsin. Poliçende ek teminat bulunması durumunda yol yardımı, çekici hizmeti, sağlık desteği gibi avantajlardan da yararlanabilirsin.
167469

Akdeniz Sigorta, kalite ve müşteri memnuniyeti esaslı, bir ticaret ve hizmet anlayışını benimsemiştir.

Hizmetlerimiz

Copyright 2022 Venio Agency